ORIGINÁLNÍ RUČNĚ VYROBENÁ  DŘEVĚNÁ PRKÉNKA

Jak vlastně Mystromy vznikly? Takže pro začátek, jmenuju se Eliška a miluju dřevo (což splňuje jednu z podmínek pro výrobu dřevěných prkýnek). Kdybych mohla, tak bych ze dřeva měla úplně všechno. Je to ten nejkrásnější materiál a hlavně - je přírodní. Je to jeden z nejstarších materiálů, který prochází lidem pod rukama. Každý typ dřeva má jinou strukturu, texturu, tvrdost, barvu, počet suků, počet letokruhů a původ a to je to, co mě na tom baví. Ale i tak mě nikdy nenapadlo, že bych někdy se dřevem mohla pracovat, já, HOLKA.

"Holky přece nedělají takovou práci, to je pro chlapy, to nebude fungovat, ty si chceš uříznou ruku? Vždyť na to nemáš sílu"

                                                                  - všichni, sbírka Odrazování

Tedy skoro všichni, kromě mého přítele, Tomáše, protože nebýt jeho, tak to asi ani nezkusím. Tom mi ukázal jak zacházet s pilou,  jak dřevo naklížit, jak s ním pracovat, jak ho vybrousit, jak si tu ruku na té cirkulárce opravdu neuříznout, jak si nezhoblovat prsty a jak si nenechat nakopat od přímočarky (ta mrcha).  A tak při jednom dlouhém zimním večeru vzniklo moje úplně první prkýnko. Ale i tak se svými 50 kily ta moje "SÍLA" někdy nestačí a jsem ráda, když mi ten můj chlap pomůže (já vím, říkali jste to!) 


Někdy je to fakt dřina, jste špinaví, zaprášení, máte piliny fakt VŠUDE a největším potěšením je, když si ty piliny vypláchnete z očí a konečně vidíte. Přesto jsem za tu dobu udělala už pěkných pár kousků, neustále se učím, zkouším nové druhy dřeva a hlavně -  mě to baví. Baví mě dávat dřevu nový tvar a pokračovat v jeho příběhu, najít mu další využití a udělat z něho součást VAŠÍ kuchyně. 

Proč si prkénko zakoupit?

Jak se liší naše výroba prkýnek od těch, co si můžete koupit běžně v obchodě? Hodně. Nejsme totiž sériová výroba, kde hodíte kus dřeva do stroje a ten vám za chvíli vyplivne deset naprosto stejných prkýnek.
Dřevo je živý materiál, se kterým se musí zacházet s úctou. Každý typ dřeva je jiný a každý v sobě skrývá jiný potenciál. Proto se většinou o tvaru prkénka rozhoduji, až když vidím, s jakým dřevem budu pracovat. 


Mystromy? My, stromy.

Jak všichni víme, dřevo pochází ze stromů. Stromy jsou jedny z nejdéle žijících organizmů na planetě Zemi. Ať už si to uvědomujeme nebo ne, tak stromy mají na náš život obrovský vliv (věděli jste, že jeden vzrostlý strom může zásobovat kyslíkem až 10 lidí?). Kdyby nebyly STROMY tak nebudeme ani MY

Právě názvem MYSTROMY jsme chtěli poukázat na to, že my jsme jejich součástí. Že pokud ubližujeme stromům, tak ubližujeme sami sobě. Že bychom si stromů měli více vážit a uvědomovat si jejich důležitost pro nás všechny.

Proto všechna naše prkénka pocházejí ze dřeva z trvale udržitelného hospodářství, s každým kusem dřeva zacházíme s úctou a snažíme se ho maximálně využít.